Culturevenetian carnival
masquerade Venice
Lady in fantasy dress posing on Venice carnival on Burano island. Colorful houses and canal in Burano.

The Venetian Carnival is one of the forms of “Farewell to meat”, which is celebrated in a different corners of Europe before the period of fasting. The carnival time is a period between Three kings and Tuesday before Ash Wednesday. The purpose of the carnival was to make people entertained regardless of citizenship status – free or slaves.

Benátský karneval je jedním z podob masopustu, které se slaví v různých koutek Evropy. Masopusty se pořádají v době od Tři králů až do úterý před popeleční středou. Smyslem oslavy masopustu v maskách bylo, aby se lidé bavili bez ohledu na svůj společenský status – svobodní či otroci.

venice carnival
People in costumes on gondola in Venice, Italy. Lide v maskach pluji na gondole v Benatkach.
Pythoness with bird on hand during Venice carnival
venetian carnival
Lady in luminous dress is posing to be photograph in Venice carnival in morning dawn.

Even the streets are extremely crowded in this time of the year, I brought home many beautiful images which I like to look again at.

I když jsou ulice silně přeplněné lidmi v tuto roční dobu, přinesla jsem si domu spoustu krásných fotek, na které se opakovaně ráda koukám.

venetian carnival
venetian carnival

Official website of Venetian Carnival where you can get tickets to the events and alike: http://venice-carnival-italy.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formPost comment